سبک زندگی

راهنمای کامل کرم‌های ضد آفتاب و نحوه مراقبت از پوست

گرچه امسال به جای سواحل شنی آرام، شما احتمالا کرم ضد آفتاب خود را در حیاط خانه و کنار استخر استفاده خواهید کرد، اما همچنان برای محافظت از پوست خود در مقابل اشعه‌های مضر، به محصولات مراقبت کننده در مقابل آفتاب نیاز مبرم دارید.

برترین‌ها: گرچه امسال به جای سواحل شنی آرام، شما احتمالا کرم ضد آفتاب خود را در حیاط خانه و کنار استخر استفاده خواهید کرد، اما همچنان برای محافظت از پوست خود در مقابل اشعه‌های مضر، به محصولات مراقبت کننده در مقابل آفتاب نیاز مبرم دارید. به هر حال، این موضوع همچنان سوژه داغی است که ما در آن غرق می‌شویم و بسیار گیج کننده است، علاوه بر این که سال به سال در حال تحول است.

 

برای رمزگشایی از اطلاعات نامفهومی که محصولات ضد آفتاب را در برگرفته‌اند، از متخصصان خواستیم تا با طبقه بندی محصولات ضد آفتاب، ما را در مسیر انبوه تولیدات موجود در بازار هدایت کنند، تا بتوانیم شما را در انتخابی آگاهانه برای بهترین محافظ‌های پوست یاری کنیم. این اطلاعات را به عنوان راهنمای آموزش خانگی برای انتخاب کرم‌های ضد آفتاب معقول برای کل خانواده در نظر بگیرید.

اشعه «یو وی ای» و «یو وی بی» چیست؟

نور خورشید که به ما می‌رسد ترکیبی است از دو اشعه مضر برای ما: موج بلند ماورای بنفش «ای» (UVA) و موج کوتاه ماورای بنفش «بی» (UVB).

پرتو یو وی‌ای (UVA) به عمق ضخیم‌ترین لایه پوست یعنی میان پوست (dermis) نفوذ می‌کند. در نتیجه قرار گرفتن در معرض آفتاب بدون محافظ‌های پوستی، می‌تواند به پیری زودهنگام و چین و چروک‌های پوست () و نیز سرکوب سیستم ایمنی منجر شود.

پرتو‌های یو وی بی (UVB) معمولاً لایه‌های سطحی پوست شما را می‌سوزانند که همان «اپیدرم» یا لایه‌های رویی هستند و زیر آنها، میان پوست یا «درمیز» که لایه ضخیم و محکمی است قرار دارد.

کریستین گوانزون، مدیر آموزش بازاریابی مارک کرم‌های ضد آفتاب «کولا» می‌گوید: «پرتو‌های یو وی بی، در ایجاد سرطان پوست نقش مهمی ایفا می‌کنند. شدت پرتو‌های یو وی بی با فصل، محل و نیز ساعت روز تغییر می‌کند. شدت این پرتو در ساعات ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر به اوج خود می‌رسد. سوختگی پوست بر اثر آفتاب نه فقط حس بسیار بدی دارد بلکه می‌تواند در دراز مدت موجب بروز آسیب‌های دائمی شود.»

 

بنابراین یافتن کرم ضد آفتابی که شما را در مقابل هر دو پرتو حفاظت کند مهم است.

اس پی اف (SPF) چیست؟

اس پی اف، یعنی عامل محافظت در مقابل آفتاب. تمامی کرم‌های ضد آفتاب بر اساس شماره «اس پی اف» آن‌ها طبقه بندی می‌شوند که به میزان توانایی آن‌ها در منحرف کردن اشعه «یو وی بی» اشاره دارد. نرخ اس پی اف در محصولات ضد آفتاب، با مقایسه مدت زمان لازم برای سوختن پوستی که بر روی آن کرم ضد آفتاب مالیده شده و پوستی که محافظت نشده است، محاسبه می‌شود. میزان اس پی اف از دو تا +۵۰ درجه بندی می‌شود. هرچقدر عدد اس پی اف بیشتر باشد، پوست شما بیشتر در مقابل آفتاب محافظت می‌شود.

رتبه بندی ستاره‌ای چگونه عمل می‌کند؟

میزان محافظت در برابر اشعه یو وی ای، با تعداد ستاره‌هایی که روی بطری‌های کرم‌های ضد آفتاب مشخص شده اندازه گیری می‌شود. این درجه بندی از صفر تا پنج ستاره است. ستاره‌های بیشتر یعنی محافظت بهتر.

به گفته انجمن متخصصان پوست در بریتانیا، یک کرم ضد آفتاب ۴ تا ۵ ستاره، مادام که با مدت زمان بودن در سایه و داشتن لباس مناسب همراه باشد، به طور کل به عنوان کرمی با استاندارد‌های بالا برای محافظت در مقابل آفتاب در نظر گرفته می‌شود.

شما احتمالا بر روی بعضی بطری‌های کرم ضد آفتاب کلمه «UVA» را در یک دایره مشاهده کرده‌اید. این در واقع یک علامت گذاری اروپایی است و به این معناست که محافظت یو وی‌ای آن دست کم یک سوم اندازه اس پی اف است و بنابراین نشان می‌دهد که با استاندارد‌های اروپایی همخوانی دارد.

کرم‌های ضد آفتابی که شما را در مقابل هر دو اشعه «یو وی ای» و «یو وی بی» محافظت می‌کند، گاهی تحت عنوان «طیف وسیع» (broad spectrum) شناخته می‌شوند.

 

چه مقدار کرم ضد آفتاب باید استفاده کرد؟

پاسخ برای افراد مختلف متفاوت بوده و بستگی به نوع پوست و سایز شما دارد. اگرچه دکتر رتو پیرانو، مدیر لابراتوار «نیوئا سان» می‌گوید: «شما به چیزی حدود ۲-۳ قاشق چایخوری کرم ضد آفتاب برای پوشش کافی بدن و ۲-۳ قاشق چایخوری دیگر برای پوشش پوست صورتتان نیاز دارید. جالب اینجاست که بیشتر ما برای خود مدت زمان «خود- محافظتی» مشخصی داریم که بین ۵ تا ۴۰ دقیقه است، اما شما برای پرهیز از سوختگی نباید به این اکتفا کنید.»

فراموش نکنید که برای حفاظت از پوستتان، باید هر دو ساعت یکبار کرم ضد آفتاب بزنید.

از میان کرم‌های مختلف ضد آفتاب چگونه کرم مورد نظرتان را انتخاب می‌کنید؟

کرم‌های یکبار در روز: شما شاید از فرمول‌هایی که ادعا می‌کنند استفاده از آن‌ها فقط یکبار در روز کافی است و تمام روز از شما محافظت می‌کنند، بیزار باشید. نتایج یک مطالعه از سوی مجله «ویچ» در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که اس پی اف موجود در کرم‌های ضد آفتاب یکبار در روز، پس از شش تا هشت ساعت از زمان استفاده از آنها، به میزان ۷۴ درصد کاهش یافته است.

ابی کلیو، مدیر شرکت «آلتراسان» تاکید کرده، فارغ از این که چند بار کرم ضد آفتاب بزنید، شما نباید همه روز در معرض آفتاب باشید، گرچه توصیه می‌کنیم هر دو ساعت یکبار از آن استفاده کنید.

او گفته: «در مقابل آفتاب هوشمندانه عمل کنید. پوست خود را خوب بشناسید و درجه مناسب محافظت از پوست را با در نظر گرفتن رنگ طبیعی پوست و این‌که چقدر در مقابل سوختگی آسیب پذیر هستید انتخاب کنید.»

کرم‌های آفتاب مقاوم در برابر آب: خانم کلیو می‌گوید: «برخلاف تصور، مقاومت در برابر آب به معنای ضد آب بودن نیست. هیچ کدام از محصولات ضد آفتاب ضد آب نیستند. مقاومت در برابر آب به این معناست که محصول برای مقاوم بودن به مدت ۴۰ دقیقه در زیر آب آزمایش شده باشد. این کاملا بستگی به نوع محصولی دارد که شما انتخاب می‌کنید.»

فرمول‌های مقاومت در مقابل آب برای استفاده در مواردی است که افراد در آب غوطه ور می‌شوند، از جمله شنا کردن و یا عرق کردن هنگام ورزش در فضای باز.

کرم‌های ضد آفتاب ضد حشرات: کرم‌های ضد آفتاب حاوی مواد ضد حشرات به نظر با یک تیر دو نشان زدن است چرا که هم شما را در مقابل آفتاب محافظت می‌کنند و هم حشرات آزار دهنده را از شما دور نگه می‌دارند، اما بنا به توصیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) بهتر است کرم ضد آفتاب را جدا از کرم‌های ضد حشره استفاده کرد.

به گفته سی دی سی، «به طور کل، مسافران نیاز به استفاده مکرر و به میزان بالاتری از کرم‌های ضد آفتاب در مقایسه با کرم‌های ضد حشره دارند. تحقیقات نشان می‌دهد که وقتی محصولات ضد حشرات حاوی دیت (DEET) بر روی کرم ضد آفتاب مالیده می‌شوند، ممکن است موجب کاهش یک سومی اس پی اف موجود در کرم ضد آفتاب شوند.»

کرم‌های ضد آفتاب نوزادان و کودکان: به جای استفاده از یک بطری کرم ضد آفتاب برای کل خانواده، بهتر است که برای خرید کرم‌های ضد آفتاب مخصوص کودکان هزینه کنید، چرا که این گونه محصولات به طور خاص برای حفاظت از پوست لطیف آن‌ها فرمول بندی و تولید شده‌اند تا خطر بروز هر نوع واکنش آلرژیک را به حداقل رسانند.

راج ساندهان، کارشناس مشاور «موستلا»، از برند‌های معروف محصولات نوزادان و کودکان می‌گوید: «پوست نوزاد به مراتب نازک‌تر از پوست یک فرد بزرگسال است. پوست کودک از سنین ۰- ۲ سالگی در شرایط بسیار حساسی قرار دارد. نوزادن دارای عملکرد پوستی نارس برای ایجاد مانع حفاظتی هستند و در نتیجه نیازمند مراقبت‌های بسیار بیشتری می‌باشند.»‌

 

ساندهان توصیه می‌کند، کرم‌هایی با درجه بندی اس پی اف بالای ۵۰ (SPF۵۰+)، با محافظت در برابر پرتو‌های UVA و UVB، با فرمول مقاومت بالا در مقابل آب، کاملا از پوست در مقابل آفتاب محافظت می‌کنند.»

او افزود: «کرم‌های ضد آفتاب می‌بایست برای پوست‌های حساس، از جمله پوست مستعد اتوپیک مناسب باشند و حاوی ماده شیمیایی پارابن نباشند.»

طول عمر متوسط کرم‌های ضد آفتاب چقدر است؟

میانگین طول عمر بیشتر کرم‌های ضد آفتاب دوسال است، اما برای احتیاط بیشتر، بهتر است کرم‌های تمام نشده ضد آفتاب خود را پس از تعطیلات دور ریخته و منتظر استفاده از آن در تعطیلات سال بعد نمانید.

چنانچه محصول کهنه به نظر برسد و دانه دار، آبکی یا زنگ برگشته باشد، و یا این که بویش عوض شده باشد، این سر نخی است برای شما که آن را دور بیاندازید. اطلاعات تاریخ انقضای کالا معمولا در زیر بطری آن قید شده است.

چه نوع کرم ضد آفتابی برای شما بهترین گزینه است؟

از آنجا که پوست صورت نازک‌تر و آسیب پذیرتر از پوست بدن است و نیز ۸۰ درصد از چین و چروک‌ها ناشی از آفتاب است، بنابراین هزینه کردن برای خرید کرم محافظت مخصوص صورت ارزشمند است (حتی اگر کرم صورت زمینه حاوی اس پی اف باشد، شما همچنان به کرم جداگانه ضد آفتاب برای مالیدن روی آن نیاز دارید.)

دکتر رترو پیرانو، از شرکت نیوئا توصیه می‌کند، محصولی را انتخاب کنید که سبک وزن باشد، از پیری پوست صورت جلوگیری کند (از طریق محافظت UVA/UVB)، و حاوی فرمولی باشد که برای چشم‌ها مفید است و از نظر چشم پزشکی آزمایش شده (به این معنا که این محصولات برای استفاده روی پوست لطیف دور چشم مجوز ایمنی گرفته‌اند.) مخصوصا اگر شما به طور مداوم از لنز چشم استفاده می‌کنید.

 

آیا می‌توانید کرم ضد آفتاب را بر روی اسپری برنزه کننده بمالید؟

دکتر پیرانو به ما یادآوری می‌کند: اسپری‌های برنزه کننده، محافظت از پوست را در مقابل آسیب‌های ناشی از آفتاب افزایش نمی‌دهد. فارغ از آن که شما محصولات خود-برنزه استفاده کنید یا نه، همیشه توصیه می‌شود که رفتار مناسب ایمنی در مقابل آفتاب از خود نشان دهید. از جمله این که در سایه بمانید، خود را بپوشانید، و یا کرم ضد آفتاب استفاده کنید. (فرقی نمی‌کند رنگ پوست شما چه باشد)

اگر قصد استفاده از محصولات خود- برنزه را قبل از رفتن به تعطیلات دارید، فراموش نکنید که از کرم ضد آفتاب برای تاثیر مضاعف کرم برنزه کننده استفاده کنید. بیشتر کرم‌های ضد آفتاب بسیار مرطوب کننده هستند، هرچقدر پوست شما مرطوب‌تر باشد، رنگ برنزه شما بهتر خواهد بود.

منبع: independent

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا