سلامتی

8 مزیت شگفت آور زعفران

یا می دانید زعفران که به عنوان گرانترین ادویه در جهان شناخته می شود ، می تواند فواید زیادی برای سلامتی بدن فراهم کند؟ در اینجا 8 مزیت شگفت آور زعفران از کاهش اشتها تا بهبود حافظه آورده شده است.

زعفران ادویه ای است که ده ها مورد مطالعه به دلیل خواص دارویی آن مورد بررسی قرار گرفته است ، بنابراین در ساخت برخی داروها مورد استفاده قرار می گیرد.

زعفران یکی از گرانترین ادویه ها در کل جهان است. زعفران بسیار ظریف است و باید آن را دستچین کرد و علاوه بر این ، گیاه برای پرورش آن آسان نیست. همه اینها دلایل اصلی گران بودن آن است.

دلیل دیگر گران بودن زعفران این است که برای تولید فقط حدود نیم کیلو از این ادویه به 75 هزار گل این گیاه نیاز است.

کسانی هستند که تعجب می کنند استفاده از زعفران چیست ، زیرا علاوه بر اینکه گیاهی است که به عنوان ادویه استفاده می شود ، برای موارد دیگر نیز مفید است. سالهاست که از زعفران برای مبارزه با بیماری هایی مانند آسم و گلودرد به طور کلی استفاده می شود. همچنین به عنوان خلط آور و مهار کننده سرفه شناخته می شود.

به همین ترتیب ، برای درمان مشکلات خواب ، سرطان ، افسردگی ، تسکین دردهای زایمان و کاهش اثر پسوریازیس استفاده می شود. شناخته شده است که مصرف زعفران برای تسکین گرفتگی های قاعدگی و همچنین برای سندرم قبل از قاعدگی بسیار مفید است.

در قسمت آشپزخانه علاوه بر ادویه ، بعنوان ماده رنگی برای برخی غذاها نیز عمل می کند و طعم مطبوعی را ایجاد می کند.

مزایای خون
مصرف منظم زعفران می تواند مزایای سلامتی بسیاری از جمله:

منبع آنتی اکسیدان ها

زعفران گیاهی است با تنوع باورنکردنی از اجزای گیاهی که به عنوان آنتی اکسیدان های قوی عمل می کنند. اینها مولکولهایی هستند که توانایی محافظت از سلولها در برابر استرس اکسیداتیو و اثر رادیکالهای آزاد را دارند. مهمترین آنتی اکسیدان های موجود در زعفران کروستین ، کامپرول ، کروسین و سافرانال هستند.

ترکیباتی مانند کروستین و کروسین بخشی از کاروتنوئیدها هستند که مسئول ایجاد رنگ قرمز مشخص در زعفران هستند. آنها از سلول ها محافظت می کنند و خاصیت ضد افسردگی دارند. هر دو ترکیب ممکن است از سلول های مغز در برابر آسیب های پیش رونده محافظت کرده ، التهاب را بهبود بخشد ، اشتها را کاهش دهد و به کاهش وزن کمک کند.

Safranal طعم و رایحه متمایز آن را به زعفران می بخشد. مطالعات نشان می دهد که سافرانال ممکن است خلق و خو ، حافظه و توانایی یادگیری را بهبود بخشد و به محافظت از سلول های مغز در برابر استرس اکسیداتیو کمک کند.

سرانجام ، گلبرگهای گل زعفران حاوی كامپفرول هستند. این ترکیب با مزایای مختلف سلامتی مانند کاهش التهاب و همچنین افزایش خواص ضد سرطانی و فعالیت ضد افسردگی مرتبط است.

باعث بهبود خلق و خو و مبارزه با افسردگی می شود

سالهاست که اثرات زعفران در روشن شدن روحیه فرد شناخته شده است. مطالعات علمی توانسته است تأیید کند که مکمل های زعفران به عنوان دارونما برای تسکین افسردگی خفیف یا حتی متوسط ​​عمل می کنند.

با این وجود ، در حالی که این نتایج بدست آمده است ، برای آگاهی از تأثیر آن در کنترل افسردگی ، تحقیقات بیشتری لازم است.

اشتها را کاهش می دهد

بنابر برخی نتایج حاصل از تحقیقات جدید ، به نظر می رسد مصرف منظم زعفران باعث کاهش اشتها می شود. یک مطالعه 8 هفته ای نشان داد که زنانی که زعفران مصرف می کنند احساس سیری بیشتری دارند. آنها در مقایسه با گروهی که دارونما مصرف می کردند ، کمتر غذا می خوردند و وزن کمتری داشتند.

به مبارزه با سرطان کمک می کند

زعفران پر از آنتی اکسیدان است که به از بین بردن رادیکال های آزاد مضر کمک می کند. آسیب رادیکال های آزاد با بیماری های مزمن مانند سرطان همراه است.

در مطالعات لوله آزمایش نشان داده شده است که زعفران و ترکیبات آن سلولهای سرطانی روده بزرگ را لمس می کند و سلولهای سالم یا طبیعی را لمس نمی کند.

این اثر همچنین بر روی پوست ، مغز استخوان ، پروستات ، ریه ها ، پستان ، دهانه رحم و سایر سلول های سرطانی اعمال می شود. علاوه بر این ، مطالعات نشان داده است که کروسین (آنتی اکسیدان اصلی صفرا) می تواند اثر شیمی درمانی را مثبت افزایش دهد.

در حالی که این نتایج مطالعه امیدوار کننده است ، اما تحقیقات بیشتری در مورد اثرات ضد سرطانی زعفران لازم است.

دارای خواص قارچی است

غذاهای تمساح ، غذاها یا مکمل هایی هستند که به افزایش میل جنسی کمک می کنند. مطالعات نشان داده است كه زعفران ممكن است خاصيت تبخالي خصوصاً در افرادي كه از داروهاي ضد افسردگي استفاده مي كنند ، داشته باشد.

به عنوان مثال ، مصرف روزانه 30 میلی گرم زعفران به مدت چهار هفته به طور قابل توجهی عملکرد نعوظ را در مقایسه با دارونما در مردان مبتلا به اختلال نعوظ مربوط به ضد افسردگی بهبود می بخشد. علاوه بر این ، تجزیه و تحلیل شش مطالعه نشان می دهد که مصرف زعفران به طور قابل توجهی عملکرد نعوظ و میل جنسی را بهبود می بخشد.

در مطالعات مشاهده شد که در زنان با میل جنسی کم به دلیل مصرف داروهای ضد افسردگی ، مصرف روزانه 30 میلی گرم زعفران به مدت چهار هفته باعث کاهش درد مرتبط با رابطه جنسی و افزایش میل جنسی در مقایسه با دارونما می شود.

علائم PMS را کاهش می دهد

سندرم پیش از قاعدگی (PMS) اصطلاحی است که علائم جسمی ، عاطفی و روانی را قبل از شروع قاعدگی توصیف می کند. مطالعات مختلف نشان می دهد که زعفران می تواند به درمان علائم PMS کمک کند.

یک مطالعه در زنان 20 تا 45 ساله نشان داد که مصرف 30 میلی گرم زعفران در روز نسبت به دارونما در درمان علائم PMS مانند تحریک پذیری ، سردرد ، هوس و درد م effectiveثرتر است.

مطالعه دیگری نشان داد که فقط بوییدن زعفران به مدت 20 دقیقه به کاهش علائم PMS مانند اضطراب و در نتیجه کاهش سطح هورمون استرس کورتیزول کمک می کند.

حافظه را بهبود می بخشد

کروسین موجود در زعفران برای بهبود توانایی های شناختی و بهبود حافظه ، به ویژه در بیماران آلزایمر بسیار مفید است. فواید آن بسیار شبیه برخی داروها است. همچنین ، زعفران در بیشتر موارد هیچ عارضه جانبی از خود نشان نمی دهد.

سلامت پوست را بهبود می بخشد

برخی از کرم ها حاوی زعفران هستند که به تسکین خارش ، محافظت در برابر اشعه آفتاب و حفظ رطوبت در پوست کمک می کند.

اثرات جانبی احتمالی مصرف زعفران
مصرف زعفران در مقادیر طبیعی به شرطی که ادویه باشد کاملاً بی خطر است. با این حال ، هنگامی که این گیاه برای مدت طولانی به عنوان دارو مصرف می شود ، لازم است که به اثرات ثانویه مانند:

  • اضطراب ،
  • احساس ناخوشی،
  • دهان خشک،
  • خروج ،
  • بی حالی ،
  • تغییر در اشتها ،
  • تهوع و استفراغ،
  • سردرد ،
  • یبوست یا در بعضی موارد اسهال.

در برخی افراد ، مصرف زیاد زعفران می تواند واکنش های آلرژیک شدیدی ایجاد کند. مصرف این گیاه در مقادیر زیاد هرگز توصیه نمی شود. بیش از 5 گرم ممکن است مسمومیت ایجاد کند. و اگر دوز آن به 20 گرم برسد ، می تواند باعث مرگ شود.

در دوران بارداری می تواند باعث انقباض رحم شود و باعث سقط جنین شود. اطلاعات زیادی در مورد شیردهی وجود ندارد ، اما توصیه می شود زعفران فقط به میزان قابل اعتماد ادویه مصرف شود.

از آنجا که زعفران بر خلق و خوی نیز تأثیر می گذارد ، می تواند تحریک پذیری بالا و رفتار تکانشی را در افراد مبتلا به این اختلال تحریک کند.

برخی از اثرات این ادویه باعث کاهش فشار خون می شود. بنابراین ، اگر در فشار خون پایین مشکلی دارید ، بهتر است از مصرف آن خودداری کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا