سبک زندگیسلامتی

قهوه با لیمو: آیا واقعاً یک نوشیدنی با ابرقدرت است؟

نتیجه مخلوط کردن دو ماده غذایی عالی باید نتیجه بهتری داشته باشد ، درست است؟ چگونه می توان نگاهی علمی به قهوه با لیمو انداخت ، که به نظر می رسد فواید مختلفی برای سلامتی دارد؟

قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در جهان است. سالانه 10 میلیارد کیلو قهوه مصرف می شود و میزان مصرف سالانه هر نفر در مقایسه با جمعیت جهان دقیقاً 1.3 کیلو است.

فواید مصرف قهوه در بسیاری از مطالعات علمی مختلف نشان داده شده است. طبق بسیاری از مطالعات ، مصرف متوسط ​​قهوه با میزان مرگ و میر کمتری همراه است. از طرف دیگر ، لیمو ضد باکتری و ضد قارچ است و ممکن است از برخی انواع سرطان محافظت کند. از طرف دیگر ، لیمو یکی دیگر از غذاهای پرمصرف است.

لیمو همچنین ده ها فواید سلامتی دارد. این منبع مهم ویتامین C و مواد معدنی است ، همراه با بسیاری دیگر از ترکیبات گیاهی مفید ، بنابراین قرن ها است که به دلیل خواص دارویی مورد استفاده قرار می گیرد. مطالعات نشان می دهد که لیمو محافظ بالقوه ای در برابر سرطان با محافظت در برابر عفونت ها و آنتی اکسیدان های قدرتمند است. علاوه بر این ، مقدار بالای ویتامین C لیمو به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

قهوه و فواید

مزایای قهوه
قهوه یکی از نوشیدنی های پر مصرف در جهان است. طبق داده های انجمن قهوه انگلیس ، تقریباً 2 میلیارد فنجان در روز مصرف می شود.

با گذشت زمان ، مصرف آن شهرت خوب و بدی پیدا کرده است. بنابراین ، تحقیقات آن را به یکی از مراکز مورد علاقه تبدیل کرده است. این ماده غذایی محرک شناخته شده است که می تواند جنبه های خاصی مانند حافظه ، تمرکز و خستگی را بهبود بخشد.

مصرف قهوه در رابطه با پارامترهای مختلف سلامتی بررسی شده است. با این حال ، اکثر مطالعات موجود مشاهده ای است ، بنابراین نتایج ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد.

ارتباط مثبت بین قهوه و بیماری های کبدی (سیروز ، کبد چرب یا فیبروز کبدی) از بیشترین ارتباطات مثبت است. همچنین به نظر می رسد خطر ابتلا به سرطان کبد کمتر است.

به همین ترتیب ، مطالعات کاهش خطر مرگ را به هر علتی و خطر مشکلات متابولیکی مانند بیماری های قلبی عروقی و دیابت نوع 2 را در افرادی که قهوه مصرف می کنند در مقایسه با کسانی که مصرف نمی کنند ، نشان می دهد.

حداکثر مصرف 2-3 لیوان در روز است. مصرف بیشتر می تواند مشکلات مختلفی ایجاد کند ، مانند مهار جذب مواد مغذی.

ظاهراً ، با استفاده مداوم از نوشیدنی ، هیچ اثری از اثرات مضر مشاهده نمی شود. مصرف آن در دوران بارداری و در زنانی که احتمال شکستگی استخوان در آنها بیشتر است توصیه نمی شود.

لبمو

مزایای لیمو
میوه های مرکبات در سراسر جهان پرورش داده می شوند و به ویژه لیمو یکی از میوه های پرمصرف شناخته می شود. با توجه به ویتامین و سایر مواد شیمیایی ، لیمو با گذشت زمان به محصولی تبدیل شده است که برای اهداف درمانی استفاده می شود.

برجسته ترین ماده مغذی ویتامین C است. این عملکردهای اساسی مانند حمایت از رشد استخوان در بدن ، اطمینان از ترمیم زخم و سلامت لثه را انجام می دهد. همچنین فعال سازی ویتامین های گروه B در سطح متابولیسم ، تبدیل کلسترول به اسیدهای صفراوی و تبدیل تریپتوفان به سروتونین را فراهم می کند. این ریز مغذی مهم در همکاری با عناصر دیگری مانند فلاونوئیدها ، کاروتن ها ، آلکالوئیدها و روغنهای اساسی عمل می کند.

آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد مقابله می کنند. وجود رادیکال های آزاد در بدن نقش مهمی در پیری ، التهاب و بیماری های قلبی دارد. افزایش مصرف مرکبات می تواند از بروز مشکلات قلبی عروقی جلوگیری کند. ویتامین C همچنین از سیستم ایمنی بدن محافظت می کند ، شدت واکنش های آلرژیک را کاهش می دهد و به مبارزه با عفونت های اساسی مانند سرماخوردگی کمک می کند.

لیمو با چایی

اثرات قهوه با لیمو
بنابراین ، اگر لیمو با قهوه ترکیب شود ، آیا واقعاً می تواند مفید باشد؟ بیایید با هم نگاهی به داده ها بیندازیم.

فراتر از تأثیرات مثبت فردی این دو ، ادعاهایی در مورد نوشیدن قهوه با لیمو وجود دارد. لازم به یادآوری است که از نظر علمی ، هیچ غذایی به عنوان “غذای معجزه آسا” کار نخواهد کرد.

در اینجا باورهای رایج در مورد فواید قهوه با لیمو آورده شده است:

کاهش چربی بدن

کافئین می تواند برای کاهش وزن موثر باشد. به طور خاص ، کافئین چربی قهوه ای را تحریک می کند (از نظر متابولیکی فعال است) و سرعت متابولیسم کربوهیدرات ها و چربی ها را افزایش می دهد ، که باعث کاهش وزن می شود. برخی مطالعات نشان می دهد که آکفئین میزان متابولیسم را افزایش می دهد و کالری سوزی بیشتری ایجاد می کند.

هیچ ارتباطی بین تأثیر لیمو و کاهش وزن یافت نشد. بنابراین ، قهوه با لیمو یک چربی سوز نیست. برای کاهش وزن ، باید انرژی خود را افزایش دهید و کالری بیشتری از آنچه مصرف می کنید بسوزانید.

بنابراین به نظر می رسد که علم در این مورد روشن است و در این زمان نمی توان اثبات کرد که این مخلوط اثر چربی سوزی دارد. اما صرف نظر از این ، قهوه به کاهش گرسنگی کمک می کند.

کنترل سردرد

دومین ادعای مشهور در مورد این مخلوط رفع سردرد است. با این حال ، این ادعا توسط داده های علمی پشتیبانی نمی شود. در بعضی موارد ، حتی می تواند باعث سردرد شود.

سردرد آنقدر شایع است که سازمان بهداشت جهانی (WHO) بر این باور است که نیمی از مردم جهان در یک سال گذشته حداقل یک دوره سردرد داشته اند. بنابراین ، درمان های خانگی زیادی برای تسکین سردرد وجود دارد. برخی ادعا می کنند که اثر انقباضی عروقی کافئین باعث کاهش جریان خون در سر و کاهش درد می شود. اما مصرف بیش از حد آن می تواند به وضعیتی مشابه با مصرف بیش از حد مسکن منجر شود ، بنابراین سردرد بیش از آنکه بهبود یابد ، بدتر می شود.

برخی از محققان معتقدند مرکبات می توانند سردرد ایجاد کنند. بنابراین ، نوشیدن قهوه با لیمو گزینه ای برای تسکین سردرد نیست و اگر فوایدی داشت ، به دلیل تأثیر قهوه خواهد بود. با ترکیب کافئین با برخی داروها می توان اثرات داروها را افزایش داد اما لیمو هیچ فایده ای در این زمینه ندارد.

پوست سالم

مصرف زیاد میوه و سبزیجات برای بهبود سلامت پوست مثبت است. بنابراین ، توصیه کلی به مصرف 3 قطعه میوه در روز همیشه مثبت است. علاوه بر این ، لیمو یا سایر مرکبات سنتز کلاژن را با کمک ویتامین C تحریک می کنند. این پروتئین خاصیت ارتجاعی و درم را افزایش می دهد.

با این حال ، هیچ تحقیق در مورد اینکه آیا اثرات مختلفی در ترکیب با قهوه دارد ، وجود ندارد.

تسکین در اسهال

این آخرین اعتقاد رایج در مورد این نوشیدنی است و به نظر نمی رسد تاکنون از اطلاعات موجود پشتیبانی شود. کاملاً برعکس ، زیرا کافئین باعث افزایش حرکات روده بزرگ و تمایل به توالت رفتن می شود.

مصرف قهوه در مورد اسهال ایده خوبی نیست ، زیرا اثر ادرار آور آن می تواند باعث از بین رفتن مایعاتی شود که با افزایش حرکات روده ایجاد می شود.

همچنین ، از آب لیمو برای کنترل اسهال استفاده شده است ، اما هیچ مدرک علمی برای تایید این مسئله وجود ندارد. بنابراین ، قهوه با لیمو ایده خوبی برای کاهش اسهال نیست.

آیا مخلوط کردن قهوه با لیمو فواید آن را افزایش می دهد؟

مصرف قهوه و لیمو در چارچوب رژیم غذایی سالم و عادات سبک زندگی سالم تأثیرات مثبتی بر سلامتی دارد. اما فعلاً نمی توان همین حرف را برای این ترکیب زد.

آیا این بدان معنی است که نوشیدن قهوه معمول خود با آب لیمو گزینه بدی است؟ نه به عنوان مثال این ممکن است انتخاب خوبی برای نوشیدنی برای صبح باشد ، اما نباید انتظار تأثیر جادویی را داشت. به لطف لیمو ، قهوه تازه می شود و طعم تلخ آن نرم می شود.

بسیاری از افراد تمایل دارند آب لیمو گرم یا قهوه را صبح بخورند. در حالی که به نظر نمی رسد مجموع هر دو اثرات مثبت بیشتری داشته باشد ، هر دو می توانند به صورت جداگانه مفید باشند. در هر صورت ، درمان سردرد یا کمک به کاهش چربی بدن ثابت نشده است. همچنین نوشیدنی انتخابی در صورت اسهال نیست.

به نظر می رسد دوزهای متوسط ​​هر یا مخلوط بی خطر است. اما به خاطر داشته باشید که مقدار بیشتر همیشه با سود بیشتر مترادف نیست. مصرف زیاد آن می تواند اثرات مضر داشته باشد.

یاد آوردن؛ علم تغذیه ابرقدرت ها را باور ندارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا